Zapraszamy na Turniej Rycerski pod Zamkiem Cisy
18 lipca 2018
Relacja z I Turnieju Rycerskiego pod Zamkiem Cisy
30 lipca 2018

Zaproszenie na spotkanie autorskie „Jaworowi ludzie”

Gminne Centrum Biblioteczno  -Kulturalne

serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z panią Joanną Żak – Bucholc

autorką niezwykłej książki p.t.

„Jaworowi ludzie”

Rzecz o czasach Bolka II świdnickiego

Piątek 3 sierpnia 2018 o godz. 17.00

Miejsce: Gminne Centrum Biblioteczno  – Kulturalne

Inauguracja powieści odbyła się 28. maja na Zamku Książ a oficjalna prezentacja 15 czerwca 2018 r. w Świdnicy podczas obchodów 650 rocznicy śmierci patrona miasta Bolka II świdnickiego, księcia świdnicko-jaworskiego.

„Jaworowi ludzie” to na polskim rynku wydawniczym powieść szczególna. Autorka z wykształcenie polonista i antropolog kultury zgodnie ze swoim wykształceniem zabiera czytelnika w niezwykłą literacką podróż do czasów średniowiecza łącząc w interesującej opowieści wątki symboliczne i kulturowe z historycznymi. To wyprawa z jednej strony bardzo realistyczna, bo autorka opisała historyczne wydarzenia, z drugiej zaś to podróż magiczna, przepełniona średniowieczną symboliką i tajemniczością. W powieści ten odległy świat jawi się czytelnikowi jako zupełnie bliski i interesujący.

Powieść jest również znakomitą lekcją historii, bo losy bohaterów uwikłane są w rzeczywistą dzieje księstwa świdnicko-jaworskiego i ostatniego niezależnego księcia piastowskiego Bolka II. A historia księcia i jego księstwa choć mało znana godna jest szerokiej popularyzacji.

Jaworowi ludzie to swoisty hołd, który autorka składa bohaterom tej odległej epoki.

W swej niezwykłej historycznej książce opowiada o ludziach, często zapomnianych, którzy żyli i budowali kulturowe dzieło, jakie – już tylko we fragmentach – jeszcze dziś możemy podziwiać na terenach dawnego księstwa świdnicko-jaworskiego.

Bo przecież, jak mówi jeden z bohaterów powieści:

“Są miejsca, które pytają, nieraz dają odpowiedzi, dlatego krążymy przy nich niczym planety wokół kosmicznego środka świata (…). Każda ziemia ma taki środek, swoje Liber Mundi, dziedzictwo, a nasz, twój jest właśnie tutaj (…). Bez pamięci jesteśmy niczym”.

Jaworowi ludzie to powieść wielowątkowa, w której każdy czytelnik odnajdzie coś interesującego dla siebie:

-uczy, bo jest rzetelna historycznie w opisach zdarzeń, miejsc i dziejów śląskich rodów

-pobudza wyobraźnię opisami średniowiecznych zamków /Książ, Grodno, Cisy../ czy miast /Świdnica, Strzegom, Wałbrzych../ i wielu innych, dziś już mało znanych, a godnych uwagi;

– fascynuje, bo zagłębia się w średniowieczne legendy, symbole i wierzenia;

a przede wszystkim inspiruje i wzrusza, bo pięknie opisuje życie ludzi średniowiecza, a w szczególności kobiet z tamtej epoki.

Jak mówią ci co już czytali – „książka uzależnia” – a podróż na Dolny Śląsk po jej przeczytaniu będzie zapewne już inna…. .

Książka do nabycia między innymi oczywiście na Zamku Książ a także podczas spotkania autorskiego.

Zapraszamy 🙂