UWAGA!
11 marca 2020
Spotkanie z Moniką Sawicką!
29 kwietnia 2020

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Drodzy Czytelnicy!

Już niedługo będziecie mogli zauważyć ulice przystrojone narodowymi barwami. Taki obrazek 2-go maja – a więc już wkrótce – będzie oznaczał Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To święto młode, bo wprowadzone w 2004 roku. Jednak bardzo ważne – bo dotyczy barw, które leżą u podstaw polskiej państwowości. Dziś chcemy Was zainteresować właśnie flagą Polski i jej niezwykłą historią.

Co oznaczają barwy biało – czerwone? O czym pamiętać, wywieszając polską flagę? Przede wszystkim o tym, że choć flaga przez dziesiątki lat zmieniała swój wygląd, to zawsze odnosiła się do polskiej państwowości. W średniowieczu, np. za czasów Przemysła II, flagi – a właściwie chorągwie były czerwone, a na nich umieszczano białego orła. W czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów używano chorągwi z dwoma czerwonymi pasami i jednym białym pomiędzy nimi. Na środku znajdowała się tarcza herbowa z polskim Orłem i… pamiętacie? Litewską Pogonią. Trzeba jednak pamiętać, że barwy te uosabiały wówczas monarchę, który władał krajem.

Istna rewolucja w odniesieniu do flagi narodowej nastąpiła po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. A więc oba święta następujące po sobie, mają ze sobą istotnie wiele wspólnego. Otóż podczas pierwszej rocznicy uchwalenia konstytucji biało-czerwone wstęgi i szarfy zdobiły uczestników obchodów. Biel i czerwień ustanowiono wówczas narodowymi barwami, które towarzyszyły Polakom w walce o niepodległość.

Z biało – czerwonymi barwami ginęli bohaterowie w wojnach napoleońskich, w narodowych powstaniach, na polach bitewnych obu wojen światowych i w Powstaniu Warszawskim. Znaczenie tych barw jest więc uświęcone krwią ludzi, dla których ojczyzna i jej losy były ważniejsze niż życie.

Warto pamiętać, że w tym roku polska flaga obchodzi 101. urodziny, bo oficjalnie ustanowiona została dopiero przez ustawę z 1. sierpnia 1919 roku, czyli po odzyskaniu przez Polskę upragnionej niepodległości.

I na koniec ciekawostka… W heraldyce biel i czerwień mają swoje znaczenie. Biel to czystość, lojalności i szlachetność. Czerwień to odwaga, poświęcenie i waleczność. Jak widać – taka symbolika jest idealnym odzwierciedleniem historii naszego kraju.

A więc wiwat Niepodległa, wiwat polska flaga!